Medycyna ekstremalna i medycyna podróży

ul. Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
poniedziałek-piątek w godzinach od 8.00 do 15.00
1 października 2022 roku

Celem studiów jest przekazanie słuchaczowi najnowszej wiedzy w zakresie szeroko pojętej medycyny ekstremalnej. Studia prezentują wielokierunkowe podejście do specyfiki i zagadnień związanych z medycznymi aspektami działalności człowieka w warunkach ekstremalnych.

Wykładowcami są polscy eksperci oraz praktycy o dużym doświadczeniu w zakresie medycyny ekstremalnej i medycyny podróży.

W ramach zajęć prowadzonych w wiodącym ośrodku akademickim słuchacze poznają podstawy wiedzy związane z:

• medycyną nurkową
  • medycyną wysokogórską
  • medycyną pustynną i polarną
  • medycyną tropikalną i medycyną podróży
  • medycyną ekspedycyjną
  • medycyną katastrof
  • medycyną konfliktów zbrojnych
  • ratownictwem i ewakuacją
  • medycyną sportową

Są to jedyne studia podyplomowe w Polsce obejmujące tematykę medycyny ekstremalnej i medycyny podróży. Program studiów wzorowany jest na programach opracowanych przez Wilderness Medicine Society. Program ten stanowi unikatowy w skali Polski, a także w tej części Europy cykl wykładów i zajęć praktycznych.

Studia posiadają patronat Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Wysokogórskiego oraz patronat Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zajęcia będą się odbywały w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w planie studiów. Zajęcia warsztatowe będą realizowane w oparciu o infrastrukturę zewnętrzną umożliwiającą realizację zajęć praktycznych określonych programem studiów podyplomowych.
prof. dr hab. n. med. Piotr Major

Zdobyta wiedza umożliwi słuchaczowi wypracowanie standardów wielokierunkowego postępowania w zakresie działalności przed medycznej i medycznej w przypadku pacjentów podejmujących aktywność związaną z narażeniem na ekstremalne warunki.

Absolwent studiów uzyska umiejętności umożliwiające m. in.: świadomy udział w kompleksowej opiece medycznej w zakresie działań związanych z pacjentem podejmującym działalność w warunkach ekstremalnych obejmujących m.in.: działalność w górach wysokich, nurkowanie, podróże w rejony tropikalne i polarne, działalność związaną z konfliktami zbrojnymi i zdarzeniami masowymi, a także wyczynowe uprawienie sportu.

Absolwent będzie potrafił zdefiniować oraz zaproponować możliwe rozwiązanie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z działalnością człowieka w wybranych warunkach określonych jako ekstremalne.