Oferta Wydziału Oferta Wydziału

Studia prawa pracy
ul. Grodzka 53 31-001 Kraków
poniedziałek - piątek: 8:00-14:00; soboty zjazdowe: 8:00:00-10:30
dyplom licencjata i/lub magistra na dowolnym kierunku
Rekrutacja nie jest prowadzona przez system IRK. Prosimy o kontakt bezpośrednio z sekretariatem jednostki, która prowadzi studia podyplomowe.
od 04.05.2024 do 30.09.2024
1 października 2024 roku

Podyplomowe Studia Prawa Pracy prowadzone przez Katedrę Prawa Pracy i Polityki Społecznej umożliwiają słuchaczom nabycie szerokiej wiedzy z prawa pracy (indywidualnego i zbiorowego), prawa ubezpieczeń społecznych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kwestii związanych z zarządzaniem pracownikami.

Program studiów obejmuje zarówno omówienie i analizę zagadnień ogólnoteoretycznych jak: źródła prawa pracy, międzynarodowe standardy prawa pracy czy zasady stosunków pracy wynikające z Konstytucji, jak i zagadnienia o charakterze praktycznym. Te ostatnie stanowią trzon programu studiów i dotyczą takich problemów jak: zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych, pojęcie i rodzaje umów o pracę, treść i zmiana treści umowy o pracę; szczególna ochrona trwałości stosunku pracy i jego rozwiązania. Znaczna część wykładów poświęcona jest obowiązkom i uprawnieniom stron stosunku w takich obszarach jak: wynagrodzenie za pracę, czas pracy, urlopy, ochrona danych osobowych, podróże służbowe.

Osobne wykłady poświęcone są zagadnieniom z zakresu zbiorowego prawa pracy, w trakcie których położono nacisk na relacje ze związkami zawodowymi. W ramach studiów prowadzone są także zajęcia dotyczące procesowego prawa pracy i postępowania kontrolnego inspektora pracy. Specjaliści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omawiają w szerokim zakresie problematykę ubezpieczeń społecznych, w szczególności obowiązków ciążących na pracodawcach.

Proces dydaktyczny obejmuje zapoznanie słuchaczy z przepisami prawnymi, orzecznictwem, jak i praktycznymi problemami pojawiającymi się w toku stosowania regulacji prawa pracy.

Studia są przeznaczone dla pracowników działów kadr, księgowości, osób zarządzających zasobami pracy, pracodawców i innych osób, które w swojej pracy zawodowej stosują prawo pracy, czy też zajmują się ubezpieczeniami społecznymi i pragną wzbogacić swoją dotychczasową wiedzę oraz prawników zajmujących się doradztwem w sprawach z zakresu prawa pracy. Ukończenie studiów pomaga w podniesieniu lub zmianie kwalifikacji osobom, które dopiero zamierzają zająć się sprawami kadrowymi oraz wynagrodzeń.

Dla uczestników przygotowano zestaw praktycznych materiałów pomocniczych, takich jak wzory umów i projekty pism przydatnych w praktyce stosowania prawa pracy.

sobota 9:00-19:45, dwa razy w miesiącu
prof. dr hab. Krzysztof Baran

Uzyskane kwalifikacje pozwalają na wykonywanie pracy np. w działach personalnych firm.