Oferta Wydziału Oferta Wydziału

Katedra Prawa Cywilnego
Prawo nieruchomości
ul. Olszewskiego 2, pok. 205, 31-005 Kraków
668 418 537 (dr Kacper Górniak - sekretarz studiów)
dyżury w trakcie zjazdów
dyplom studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia na dowolnym kierunku
Karta studiów podyplomowych "Prawo nieruchomości" zostanie opublikowana w systemie IRK w późniejszym terminie.

od 01.07.2024 do 20.09.2024
1 października 2024 roku

Studia poświęcone są prawu nieruchomości. Obejmują kompleksowe omówienie problematyki nieruchomości z punktu widzenia prawa prywatnego (np. pojęcie i ochrona nieruchomości, przeniesienie, obciążenie nieruchomości i oddawanie ich do korzystania) oraz publicznego (np. zagospodarowanie przestrzenne, ograniczenia prawnobudowlane i prawnośrodowiskowe, aspekty podatkowe). Szczególny nacisk położono na zagadnienia o największym znaczeniu praktycznym, które budzą wątpliwości w praktyce i orzecznictwie.Program studiów zawiera zarówno zajęcia przekazujące wiedzę teoretyczną (wykłady), jak i zajęcia przygotowujące do rozstrzygania praktycznych problemów (ćwiczenia).

Celem studiów jest zwiększenie kompetencji w pracy z prawnymi aspektami nieruchomości. Studia są adresowane nie tylko do prawników stykających się z prawem nieruchomości (notariuszy, adwokatów, radców prawnych, sędziów, komorników, doradców podatkowych, a także aplikantów). Przeznaczone są one też dla osób wykonujących inne zawody wymagające znajomości prawnej regulacji nieruchomości, np. agentów i pośredników nieruchomości, pracowników banków, pracowników ubezpieczycieli, urzędników, geodetów, pracowników branży deweloperskiej, tłumaczy, zarządców nieruchomości i pracowników podmiotów zarządzających nieruchomościami (np. wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych), rzeczoznawców i in. Zajęcia są prowadzone przez pracowników Wydziału Prawa i Administracji UJ, z których większość jest praktykującymi adwokatami, radcami prawnymi lub notariuszami.

zajęcia odbywają się w soboty (co dwa lub trzy tygodnie) w godz. 09.45-19.15
prof. dr hab. Jerzy Pisuliński

Studia kierowane są do prawników zajmujących się prawem nieruchomości, ale także do osób wykonujących inne zawody wymagające znajomości prawnej regulacji nieruchomości. Program studiów zawiera kompleksowe ujęcie prawa nieruchomości. Zagadnienia cywilnoprawne, prawnorolne, prawnośrodowiskowe, prawnobudowlane, planistyczne, podatkowe i z zakresu ochrony zabytków.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.