Szczegółowe zagadnienia psychoterapii

Szczegółowe zagadnienia psychoterapii
ul. Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00

Studia mogą podjąć osoby posiadające:

• Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych „Podstawy Psychoterapii” lub zaświadczenie o ukończeniu kursów atestowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatrych.
  • Zaświadczenie potwierdzające ukończenie zgrupowania treningowo-dydaktycznego obejmującego co naj-mniej 60 godzin doświadczenia praktycznego w zakresie dynamiki grupowej (atestowanym do certyfikatu psychoterapeuty PTP).
od 22.04.2024 do 29.08.2024
październik 2024 roku

Program studiów podyplomowych „Szczegółowe zagadnienia psychoterapii” zawiera dwie główne części wykładowoseminaryjną oraz ćwiczeniowo-warsztatową. Studia trwają dwa lata.

Część teoretyczna koncentruje się na głównych zagadnieniach psychopatologicznych oraz ogólnych związanych z praktyką psychoterapii. Wszystkie przedmioty kończą się zaliczeniem w formie krótkiego testu.

Część praktyczna skoncentrowana jest na nauce psychoterapii grupowej oraz specyficznych technik psychoterapeutycznych. Podsumowaniem studiów jest egzamin końcowy polegający na praktycznej symulacji sesji psychoterapeutycznej oraz rozwiązaniu części testowej.

Studia oferują profesjonalne przeszkolenie uczestników o określonym wykształceniu wyższym i wstępnym przygotowaniu w psychoterapii w zakresie planowania i prowadzenia psychoterapii pod superwizją. Nabycie uprawnień do prowadzenia psychoterapii wiąże się ze spełnieniem dalszych wymagań ujętych w odrębnych przepisach. Studia zaznajamiają uczestników ze specyfiką psychopatologii w kontekście diagnostycznym jak i terapeutycznym. Tematy obejmują leczenie psychoterapią zaburzeń osobowości, nerwicowych, afektywnych, seksualnych i innych oraz specyfikę psychoterapii dzieci i młodzieży i osób starszych. Tematy ogólne np. etyka wprowadzają głębiej w wymagania dotyczący pracy psychoterapeuty.

Każdy uczestnik ma możliwość praktycznej nauki funkcjonowania w roli psychoterapeuty, obejmującej m. in. kwalifikowanie do leczenia i planowanie psychoterapii grupowej, budowanie relacji terapeutycznej wraz z rozwiązywaniem specyficznych trudności w grupie.

Uczestnicy zapoznają się praktycznie, w formie zajęć warsztatowych, ze specyfiką wybranych technik psychoterapeutycznych m. in. hipnozy, technik relaksacyjnych, psychodramy i pracy z ciałem.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów.
prof. dr hab. Krzysztof Rutkowski

Absolwent studiów podyplomowych uzyska specjalistyczną wiedzę niezbędną do stosowania psychoterapii w leczeniu zaburzeń zdrowia oraz umiejętności tworzenia relacji terapeutycznej, formułowania diagnozy psychoterapeutycznej i funkcjonowania w roli psychoterapeuty w grupie.
Kierunki studiów „Szczegółowe zagadnienia psychoterapii” oraz „Podstawy psychoterapii” stanowią składową teoretyczno-ćwiczeniową szkolenia do Certyfikatu Psychoterapeuty prowadzonego przez Katedrę Psychoterapii UJ CM i atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Szczegółowe warunki uzyskania certyfikatu określone są przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień z dnia 19 czerwca 2019 r. i nast.  absolwenci mogą prowadzić psychoterapię pod superwizją z zastrzeżeniem spełnienia warunków uwzględnionych w/w rozporządzeniu.