Szczegółowe zagadnienia psychoterapii

Szczegółowe zagadnienia psychoterapii
ul. Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00

Studia mogą podjąć osoby posiadające:

• dyplom ukończenia studiów magisterskich,
  • świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Podstawy psychoterapii lub zaświadczenie o ukończeniu kursów atestowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne,
  • zaświadczenie potwierdzające ukończenie zgrupowania treningowo-dydaktycznego obejmującego co najmniej 60 godzin doświadczenia praktycznego w zakresie dynamiki grupowej (atestowanym do certyfikatu psychoterapeuty PTP).
październik 2023 roku

Celem studiów jest przekazanie wiedzy o psychoterapii i wykorzystaniu jej do funkcjonowania w roli psychoterapeuty, a także przygotowanie do treningu umiejętności terapeutycznych oraz analiza własnych doświadczeń klinicznych.

Kierunki studiów „Szczegółowe zagadnienia psychoterapii” oraz „Podstawy psychoterapii” stanowią składową teoretyczno-ćwiczeniową szkolenia do Certyfikatu Psychoterapeuty prowadzonego przez Katedrę Psychoterapii UJ CM i atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Szczegółowe warunki uzyskania certyfikatu określone są przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień z dnia 19 czerwca 2019 r. i nast. absolwenci mogą prowadzić psychoterapię pod superwizją z zastrzeżeniem spełnienia warunków uwzględnionych w/w rozporządzeniu.

Innowacyjność i unikalny charakter studiów związane są z położeniem bardzo dużego nacisku na aspekt praktyczny – umiejętność prowadzenia dialogu terapeutycznego i sesji psychoterapii grupowej oraz stosowania wybranych specjalistycznych technik psychoterapeutycznych.

Studia zaznajamiają uczestników ze specyfiką psychopatologii w kontekście diagnostycznym jak i terapeutycznym. Tematy obejmują leczenie psychoterapią zaburzeń osobowości, nerwicowych, afektywnych, seksualnych i innych oraz specyfikę psychoterapii dzieci i młodzieży i osób starszych. Tematy ogólne np. etyka wprowadzają głębiej w wymagania dotyczący pracy psychoterapeuty.

Zajęcia będą odbywały się w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów: sobota - niedziela: 8:00 - 19:00
prof. dr hab. Krzysztof Rutkowski

Absolwent studiów podyplomowych uzyska specjalistyczną wiedzę niezbędną do stosowania psychoterapii w leczeniu zaburzeń zdrowia oraz umiejętności tworzenia relacji terapeutycznej, formułowania diagnozy psychoterapeutycznej i funkcjonowania w roli psychoterapeuty w grupie.