Medycyna górska

ul. Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00
październik 2023 roku
Studia podyplomowe Medycyna górska nie będą prowadzone w roku akademickim 2023/2024

Studia podyplomowe “Medycyna Górska” są jedynymi w Polsce studiami rozwijającymi tematykę ratownictwa górskiego i szkolącymi kadry medyczne w tym zakresie. Prezentuje zagadnienia z zakresu m.in: problemów medycznych związanych z przebywaniem człowieka na dużych wysokościach, aspektów organizacji wypraw wysokogórskich oraz funkcjonowania człowieka w warunkach ekstremalnych, wytycznych w zakresie postępowania ratunkowego oraz opieki nad pacjentem urazowym w terenie górskim, orientacji w terenie górskim oraz ewakuacji poszkodowanego w trudnych warunkach terenowych, wielokierunkowego podejścia do specyfiki zagadnień związanych z zaawansowanym udzielaniem pierwszej pomocy oraz technikami transportu pacjentów w warunkach górskich, postępowania z pacjentem dotkniętym hipotermią przypadkową i pourazową oraz  pomocą przedszpitalną i specjalistyczną w odmrożeniach, medycznych aspektów uprawiania sportów górskich,  prawidłowego odżywiania się osób uprawiających sporty ekstremalne w górach.

Szczególny nacisk położony jest na realizację zajęć warsztatowych w formie praktycznej w warunkach rzeczywistych  z wykorzystaniem symulacji w terenie m.in. akcji ratowniczej w górach i jaskini.

Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę akademicką oraz praktyków – specjalistów pracujących w warunkach górskich i ekstremalnych.

Zajęcia będą odbywały się w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów.
prof. dr hab. Piotr Major

Absolwent studiów podyplomowych:

• będzie posiadał wielospecjalistyczną i wszechstronną wiedzę w zakresie m. in.: problemów medycznych związanych z przebywaniem człowieka na dużych wysokościach, opieki nad pacjentem urazowym w trudnym terenie górskim, postępowania z pacjentem dotkniętym hipotermią i odmrożeniami,
  • będzie znał zagadnienia związane z meteorologią, nawigacją oraz ewakuacją poszkodowanych w terenie górskim,
  • będzie przeszkolony w zakresie technik ratownictwa jaskiniowego, bezpieczeństwa lawinowego, organizacji bazy ratowniczej na wysokości, rozpoznawania objawów i prawidłowego leczenia pacjentów dotkniętych chorobą wysokościową oraz pacjentów doznających urazów w terenie górskim,
  • będzie przygotowany do zaplanowania i prowadzenia akcji ratunkowych w górach oraz do udzielania specjalistycznych porad w zakresie prawidłowego przygotowania do uprawiania sportu w górach,
  • będzie przygotowany do samodzielnej pracy w medycznym zabezpieczaniu wypraw górskich.