Resocjalizacja w środowisku otwartym z elementami streetworkingu i mediacji

Resocjalizacja w środowisku otwartym z elementami streetworkingu i mediacji
Obszar nauk humanistycznych
Sekretariat studiów podyplomowych, ul. Batorego 12, pok. 08 Kraków
Godziny w trakcie roku akademickiego: Piątek od 11.00 do 17.30 (soboty w terminie zjazdów od 10.00 do 15.00) (składanie dokumentów odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 14.00)

Studia podyplomowe przeznaczone są dla absolwentów jednolitych studiów magisterskich, absolwentów studiów I i II stopnia oraz dla studentów studiów II stopnia z następujących kierunków i specjalności: pedagogika resocjalizacyjna, profilaktyka społeczna, praca socjalna, nauki o rodzinie, pedagogika opiekuńcza, pedagogika społeczna, socjologia, psychologia, animacja kultury, ekonomia społeczna, komunikacja społeczna, politologia.

Ponadto studia podyplomowe przeznaczone są w szczególności dla:

- pracowników socjalnych i innych pracujących z zagrożonymi bezdomnością;

- kuratorów sądowych zawodowych i społecznych;

- terapeutów uzależnień;

- pedagogów resocjalizacji, społecznych, opiekuńczych, itp.

- animatorów kultury;

- działaczy społecznych i aktywistów lokalnych, członków organizacji pozarządowych.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie wymagań wstępnych (jeżeli nie zostanie wypełniony limit miejsc, odbędzie się dodatkowa rekrutacja).

Termin składania dokumentów:

Od 7 maja 2018 do 31 lipca 2018 i od 3 września 2018 do 28 września 2018 r.
od 07.05.2018 do 31.07.2018

Celem studiów podyplomowych jest podniesienie kwalifikacji zawodowych osób pracujących z ludźmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym i wykluczonymi, aktywnymi na ulicy. Do grup tych w przestrzeni ulicy zaliczyć można: dzieci na ulicy i gangi młodzieżowe, osoby zagrożone bezdomnością i bezdomne, osoby używające narkotyków, osoby prostytuujące się.

Program studiów przewiduje m.in. takie przedmioty, jak: prawne podstawy pracy z osobami wykluczonymi społecznie, koncepcje wykluczenia społecznego, profilaktyka zachowań ryzykownych z interwencją profilaktyczną, asystentura socjalna i coaching osoby bezdomnej, specyfika współczesnych uzależnień chemicznych i behawioralnych, metody twórczej resocjalizacji, psychospołeczne aspekty zakażeń HIV. Dodatkowo przewidujemy kurs bazowy z mediacji, prowadzony przez certyfikowanych mediatorów z Polskiego Centrum Mediacji, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej z instruktorami z CM UJ, trening samoobrony i asertywności Wen Do i porozumienia bez przemocy oraz Trening Zastępowania Agresji TZA/ ART.

W ramach studiów przewidziane są również praktyki w formie mikroprojektów lokalnych z dziećmi na ulicy i innymi grupami wykluczonymi na ulicy.

Studia podyplomowe zatem wyposażą absolwenta w wiedzę i umiejętności umożliwiające projektowanie, organizowanie i realizowanie działalności w zakresie metod pracy w środowisku otwartym oraz pozainstytucjonalnych metod pracy z wykluczonymi, z uwzględnieniem procesów zachodzących w społecznościach lokalnych, szczególnie w wykluczonych przestrzeniach miejskich i enklawach biedy. Absolwent studiów podyplomowych będzie dysponował wiedzą zorientowaną na całościowe rozumienie zjawiska wykluczenia społecznego w kontekście lokalnym, z uwzględnieniem charakteru i podmiotowości uczestników grup wykluczonych. Będzie również posiadał wiedzę dotyczącą prawnych podstaw pracy z osobami wykluczonymi, metod i form organizacji lokalnych działań profilaktycznych i ekskluzyjnych. Absolwent będzie posiadał szerokie kompetencje komunikacyjne z uwzględnieniem specyfiki komunikacji na ulicy oraz kompetencje etyczne. Będzie również dysponował wiedzą umożliwiającą mu projektowanie etapów pracy streetworkerskiej na ulicy. Dodatkowo będzie wyposażony w wiedzę umożliwiającą mu samodzielne prowadzenie badań w działaniu w kontekście etnometodologii miasta.

Studia trwają dwa semestry, kończą się obroną pracy dyplomowej.

Studia odbywają się w trybie zjazdów weekendowych (sobota-niedziela od godz. 9.00 do 18.00)
Program terminy zjazdów i harmonogram studiów.
Kwestionariusz zgłoszeniowy, zdjęcie, odpis dyplomu.

Moduł I: PRAKTYKI – 15 godzin

Moduł II: TEORETYCZNE PODSTAWY RESOCJALIZACJI W ŚRODOWISKU OTWARTYM – 86 godzin

Moduł III: METODYKA PRACY STREETWORKERA – 50 godzin

Moduł IV: WARSZTATY - 55 godzin obligatoryjnych + 10 godzin do wyboru (w sumie 65 godzin)