Oferta Wydziału Oferta Wydziału

Testowanie oprogramowania
ul. Łojasiewicza 6, 30-348 Kraków
poniedziałek - piątek w godzinach od 10.00 do 14.00

dyplom co najmniej licencjata na dowolnym kierunku

Znajomość języka angielskiego nie jest wymagana, ale zalecana na poziomie co najmniej B2, ze względu na powszechne jego użycie w branży IT

Karta studiów podyplomowych "Testowanie oprogramowania" zostanie opublikowana w systemie IRK w późniejszym terminie.
1 października 2024 roku

Kierunek studiów powstał w efekcie ścisłej współpracy Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ z grupą doświadczonych praktyków zajmujących się zarządzeniem jakością w projektach software’owych oraz rekrutacją i edukacją testerów oprogramowania, analityków i menadżerów testów. Propozycja skierowana jest do osób odpowiedzialnych za zapewnianie i kontrolę jakości systemów software’owych, pozostałych pracowników firm informatycznych oraz wszystkich rozważających wybór nowej ścieżki kariery związanej z profesjonalnym zapewnianiem jakości oprogramowania. Słuchacze poznają techniki i narzędzia stosowane w testach manualnych i automatycznych, ich wykorzystanie do testowania aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych, nauczą się jak dokumentować efekty swojej pracy oraz jak zarządzać procesem testowym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów i w przeważającej części opierają się na ćwiczeniach praktycznych. Kadrę dydaktyczną stanowią praktycy z firm z branży IT z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze testowania i zapewniania jakości oprogramowania. Większość ćwiczeń i laboratoriów ma formę zajęć praktycznych w laboratoriach komputerowych.

Dla chętnych słuchaczy istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego ISTQB Certyfikowany Tester - Poziom Podstawowy ze zniżką, ze względu na umowę ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych. Cena egzaminu: 640 PLN (cena rynkowa: 800 PLN).
soboty i niedziele w godzinach od 8:00 do 16:00
dr hab. Adam Roman, prof. UJ

Absolwent ma wiedzę w zakresie podstaw testowania i zapewniania jakości oprogramowania; zna i rozumie potrzebę wdrożenia procesu testowego w firmie; ma wiedzę w zakresie technik projektowania testów; ma wiedzę w zakresie zarządzania procesem testowym; zna i rozumie potrzebę dokumentowania procesu testowego; ma wiedzę w zakresie automatyzacji testów. Absolwent potrafi projektować, implementować i wykonywać efektywne przypadki testowe; analizować wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne pod kątem defektów; opracować plan testów; zautomatyzować testy nadające się do automatyzacji; zaplanować, przygotować i skonfigurować środowisko testowe; przeprowadzać nadzór i kontrolę nad przebiegiem procesu testowego; zarządzać zespołem testerów w organizacji; efektywnie komunikować się ze wszystkimi interesariuszami w projekcie. Absolwent ma świadomość doskonalenia się w zakresie testowania przez całe życie; rozumie potrzebę efektywnej komunikacji z współpracownikami i klientem; ma świadomość konieczności zachowania w pracy testera zasad etyki zawodowej.