Biostatystyka - podstawy statystyki w badaniach medycznych

Biostatystyka - podstawy statystyki w badaniach medycznych
ul. Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
poniedziałek-piątek w godzinach od 7.00 do 15.00

Studia mogą podjąć osoby posiadające dyplom ukończenia studiów uzyskany:

• na kierunku lekarskim,
  • na kierunkach medycznych (dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia),
  • na dowolnym kierunku studiów (dyplom studiów co najmniej pierwszego stopnia), jeżeli kandydat chce poszerzyć wiedzę z zakresu biostatystyki.
1 października 2023 r.

Studia podyplomowe „Biostatystyka – podstawy statystyki w badaniach medycznych” przeznaczone są dla lekarzy, osób z wyższym wykształceniem medycznym oraz osób zainteresowanych planowaniem i prowadzeniem badań naukowych z zakresu nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.

Studia podyplomowe oferują profesjonalne przeszkolenie w zakresie prowadzenia analizy statystycznej zebranego materiału oraz opracowania i prezentacji wyników badań z uwzględnieniem odpowiedniego planu badania wykorzystanego w realizacji badań.

Innowacyjność i unikalny charakter studiów związane są z zastosowaniem nowoczesnych metod warsztatowych oraz wykładów realizowanych w oparciu o metody nauczania problemowego. Zajęcia warsztatowe umożliwiają uczestnikom studiów podyplomowych samodzielne rozwiązanie problemów badawczych, dyskusję wybranego podejścia do problemu i uzyskanych wyników oraz skuteczną komunikację uzyskanych rezultatów.

Jednocześnie są to jedyne studia podyplomowe na rynku polskim uwzględniające nie tylko problemy analizy statystycznej danych, ale dodatkowo uwzględniające specyfikę projektowania i analizy wyników badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Wykładowcami są specjaliści, praktycy o dużym doświadczeniu z zakresu biostatystyki oraz metodologii prowadzenia badań naukowych.

Zdobyta wiedza i umiejętności mogą w przyszłości posłużyć uczestnikom w opracowaniu statystycznym już na etapie planu badania, ale przede wszystkim na etapie analizy i opracowania zebranego materiału oraz przygotowaniu publikacji naukowych.

Celem kształcenia na studiach podyplomowych jest uzyskanie przez uczestników studiów wiedzy dotyczącej zastosowania podstawowych metod statystyki, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz umiejętności samodzielnego zaplanowania, przygotowania i przeprowadzenia analizy statystycznej materiału badawczego oraz interpretacji i prezentacji uzyskanych wyników.

Wykłady obejmują wiedzę z zakresu metodologii badań naukowych oraz możliwości analizy statystycznej danych, w szczególności zastosowania podstawowych technik statystycznych w analizie danych pochodzących z badań w populacji ludzkiej. Szczególny nacisk położono na kształcenie praktycznych umiejętności w zakresie prowadzenia analizy statystycznej danych poprzez zapoznanie z pracą w programach statystycznych, zasadami wyboru odpowiednich testów czy modeli statystycznych oraz interpretacji uzyskanych wyników, jak również umiejętnością prezentacji wyników w formie umożliwiającej jak najbardziej efektywny przekaz informacji.

Zajęcia odbywają się w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów. Szczegółowy harmonogram studiów oraz wszelkie zmiany dotyczące studiów są przesyłane na bieżąco uczestnikom studiów.
dr hab. Agnieszka Pac

Studia podyplomowe oferują profesjonalne przeszkolenie uczestników w zakresie prowadzenia analizy statystycznej zebranego materiału oraz opracowania i prezentacji wyników badań z uwzględnieniem odpowiedniego planu badania wykorzystanego w realizacji badań.