Ochrona praw człowieka w związku z przetwarzaniem danych osobowych - studia zaawansowane dla prawników i specjalistów z zakresu danych osobowych

Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Konstytucyjnych
5 200 PLN
Bracka 12, 31-005 Kraków
Kryteria kwalifikacji słuchaczy
dyplom co najmniej licencjata na dowolnym kierunku
1 października 2022 r.
Studia podyplomowe Ochrona praw człowieka w związku z przetwarzaniem danych osobowych - studia zaawansowane dla prawników i specjalistów z zakresu danych osobowych nie będą prowadzone w roku akademickim 2022/2023.

Studia podyplomowe z zakresu ochrony danych osobowych mają na celu przekazanie słuchaczom pogłębionej wiedzy na temat regulacji prawnych, których przedmiotem zakres dopuszczalnej ingerencji w prawo do prywatności (autonomii informacyjnej). Wiodącym przedmiotem nauczania będzie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Studia skierowane są do prawników oraz osób, które posiadają już wiedzę z zakresu przetwarzania danych osobowych i poszukują kursów specjalistycznych, przekazujących wiedzę pogłębioną, na zaawansowanym poziomie, a więc szczególnie do osób pełniących funkcję IOD lub specjalisty z zakresu ochrony danych osobowych w firmach. Studia organizowane są we współpracy z OIRP w Krakowie. Wykładnia RODO podczas studiów zostanie ukazana na tle systemu prawa, w tym w szczególności prawa administracyjnego i praw człowieka. Celem studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy, która pozwoli im odróżnić, kiedy RODO ma w ogóle zastosowanie i w jaki sposób należy dokonywać jego wykładni. Efektem studiów powinno być także nabycie pogłębionej wiedzy i umiejętności pozwalających na samodzielne wdrażanie i ocenę już funkcjonujących systemów ochrony danych osobowych. Przeprowadzana wszechstronna analiza podstaw prawnych wsparte dyskusjami na zajęciach, uzupełnione dużą ilością zajęć prowadzonych przez specjalistów - praktyków ochrony danych osobowych, powinny pozwolić na zdobycie wiedzy oraz wypracowanie umiejętności dających możliwość podejmowania złożonych wyzwań stojących przed osobami na co dzień zajmującymi problematyką przetwarzania danych osobowych.

w okresie nauki zdalnej - co tydzień
prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk