Rewitalizacja miast – organizacja i finansowanie

Wydział Geografii i Geologii
Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ we współpracy z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Katedra Miasta Innowacyjnego
Rewitalizacja miast – organizacja i finansowanie
ul. Gronostajowa 7, 30-387 Kraków
wtorek, środa 09.00-14.00

Dyplom ukończenia studiów wyższych co najmniej pierwszego stopnia; doświadczenie w pracy związanej z projektami miejskimi (w tym rewitalizacją), praca w samorządzie lokalnym lub w organizacji pozarządowej na obszarze zdegradowanym lub rewitalizowanym.

• I etap – złożenie dokumentów
  • II etap (przy przekroczeniu maksymalnej liczby zgłoszeń) – rozmowa kwalifikacyjna
od 23.05.2022 do 07.11.2022
12 listopada 2022 roku

Studia są skierowane do pracowników administracji publicznej oraz pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych. Warunkiem przyjęcia jest przynajmniej półroczne doświadczenie w projektach miejskich.

Celem studiów jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów o wiedzy i umiejętnościach praktycznych zgodnych ze standardami w zakresie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich, w tym:

• rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich,
  • delimitacji tych obszarów,
  • informacji przestrzennej w zarządzaniu rewitalizacją,
  • społecznych aspektów rewitalizacji,
  • instrumentów i metod finansowania rewitalizacji miast.

Celem studiów jest podwyższenie kwalifikacji pracowników administracji publicznej zajmujących się rewitalizacją miast, w zakresie kompleksowej organizacji i optymalnego finansowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

Studia trwają od listopada do października roku następnego i obejmują 194 godziny zajęć, w tym 100 godzin e-learningu, 5 zjazdów (2 na Uniwersytecie Jagiellońskim i 3 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie) oraz 4 wizyty studyjne (wizje lokalne i warsztaty z praktykami) w rewitalizowanych miastach w Polsce.

Dwie wizyty studyjne, realizowane w ramach SP, odbędą się w wybranych w trakcie szkoleń miastach; dojazd na wizyty oraz nocleg na miejscu będzie refundowany.

Absolwenci studiów podyplomowych będą przygotowani do pełnienia roli koordynatorów i zarządców kompleksowych działań rewitalizacyjnych w polskich miastach rządczych.

soboty w godzinach od 10:00 do 18:00 i niedziele 8:00 do 15:00
  • umowa o warunkach odpłatności za studia,
  • formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia.
prof. dr hab. Bolesław Domański

Uczestnicy nabędą w szczególności umiejętności:

• delimitacji obszarów zdegradowanych w miastach wymagających rewitalizacji,
  • formułowania celów społecznych, gospodarczych i przestrzennych rewitalizacji przy zachowaniu dziedzictwa kulturowego oraz zasad zrównoważonego rozwoju,
  • wykorzystania instrumentów prawnych, instytucjonalnych i finansowych rewitalizacji,
  • stosowania narzędzi aktywizacji i partycypacji społecznej na obszarach rewitalizacji oraz organizacji partnerstwa (PPP i PUP),
  • wykorzystania różnych źródeł i procedur finansowania rewitalizacji,
  • monitoringu i ewaluacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.

Absolwenci studiów podyplomowych będą przygotowani do pełnienia roli koordynatorów i zarządców kompleksowych działań rewitalizacyjnych w polskich miastach.