Edytorstwo - Redakcja tekstu

Wydział Polonistyki
Edytorstwo - Redakcja tekstu
ul. Gołębia 16, p. 44, 31-007 Kraków
poniedziałek 10.00 – 14.00; wtorek 10.00 – 14.00; środa nieczynne; czwartek 10.00 – 14.00; piątek 10.00 – 14.00; sobota 09.00 – 13.00 (sobota sekretariat czynny tylko w dni zjazdów); niedziela nieczynne
15 października 2021 roku
Celem studiów podyplomowych: EDYTORSTWO - REDAKCJA TEKSTU jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych absolwentów wyższych uczelni, którzy posiadają dyplom ukończenia studiów licencjackich i/lub magisterskich w zakresie każdej specjalności. Studia są przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w wydawnictwie, bądź współpracą z wydawnictwem, które pragną się wyspecjalizować w redagowaniu publikacji. Program studiów obejmuje całokształt wiedzy merytorycznej w zakresie redakcji naukowej, redakcji technicznej, grafiki książki, poligrafii, bibliografii, prawa autorskiego, składu książki, projektowania publikacji. Jest to wiedza potrzebna dla uzyskania kompetencji niezbędnych podczas wykonywania wszystkich prac przygotowawczych służących wydaniu publikacji. Jest to oferta dla absolwentów wyższych uczelni, którzy pragną przygotować się do pracy na stanowiskach redaktorskich, bądź zdobytą wiedzę wykorzystać we własnych przedsięwzięciach gospodarczych o profilu wydawniczym.
Soboty i niedziele co dwa tygodnie w godzinach od 10.00 do 18.00
dr Michał Czerenkiewicz
Słuchacz posiądzie znajomość zasad opracowania merytorycznego, naukowego, językowego i technicznego tekstów różnego typu, będzie miał podstawową wiedzę w zakresie grafiki książki, redakcji technicznej i poligrafii pozwalającą na ocenę projektu i analizę ścieżki jego realizacji, posiądzie wiedzę z zakresu pracy wydawnictwa, zrozumie prawa rządzące rynkiem wydawniczym i będzie umiał zanalizować repertuar wydawniczy, będzie dysponował podstawową znajomością prawa autorskiego przydatną do pracy w wydawnictwie, nabędzie następujące umiejętności:
  • potrafi pozyskiwać informacje z literatury oraz innych właściwie dobranych źródeł,
  • potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski, formułować i uzasadniać opinie,
  • potrafi opracować publikację merytorycznie, wykonać redakcję, adiustację i korektę tekstu,
  • umie wykonać projekt książki, zanalizować go pod względem zasad czytelności tekstu i opracować publikację technicznie,
  • potrafi wykonać makietę i złamać książkę w programie DTP, zgodnie z zasadami prawidłowego składu,
  • umie używać języka XML i potrafi praktycznie wykorzystywać narzędzia nowoczesnych technologii.