Psychoonkologia w praktyce klinicznej

Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Psychoonkologia w praktyce klinicznej
ul. Grzegórzecka 20, 31-531 Kraków
12/ 4332 766, 12/ 4332 767
poniedziałek-piątek w godz. 7:30 do 15:30

1. Lekarze

2. Osoby posiadające wyższe wykształcenie medyczne, co najmniej I stopnia w zakresie m. in.: zdrowia publicznego, pielęgniarstwa i położnictwa, ratownictwa medycznego, dietetyki, fizjoterapii, rehabilitacji i inne,

3. Osoby posiadające wyższe wykształcenie psychologiczne,

4. Osoby zainteresowane tematyką studiów, posiadające wyższe wykształcenie, co najmniej I stopnia w zakresie m. in.: pedagogiki, socjologii, pracy socjalnej, teologii, które zgodnie z kryteriami Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego mogą ubiegać się o certyfikat psychoonkologa

Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń z zastrzeżeniem, iż w terminie zasadniczym rekrutacji przyjmowane są zgłoszenia kandydatów spełniających wymagania wstępne.

Po rekrutacji zakończonej z wynikiem pozytywnym, warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest:

1. zawarcie umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe

2. wniesienie opłaty za I semestr studiów.

od 01.03.2018 do 04.09.2018
październik 2018 r.

Celem studiów podyplomowych „Psychoonkologia w praktyce klinicznej” jest przekazanie słuchaczom specjalistycznej teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu onkologii oraz psychologii niezbędnej w pracy psychoonkologa. Studia mają charakter doskonalący - umożliwiają doskonalenie i usystematyzowanie posiadanej wiedzy, przygotowanie do pracy w zespołach opieki paliatywnej i hospicyjnej, a także po spełnieniu warunków określonych przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne ubieganie się o przyznanie certyfikatu psychoonkologa.

Wykłady prezentują szeroki zakres wiedzy obejmujący m. in. tematykę: biopsycho-społecznych aspektów choroby onkologicznej dla osób w wieku rozwojowym i dorosłych, zagadnień diagnostyczno-terapeutycznych w procesie leczenia onkologicznego, metod diagnozy i interwencji oraz terapii psychoonkologicznej (m. in. Racjonalnej Terapii Zachowań), a także zagadnienia związane z leczeniem bólu, opieką paliatywną oraz pomocą chorym w okresie terminalnym.

Szczególny nacisk położono na kształcenie praktycznych umiejętności przede wszystkim w zakresie diagnozy psychoonkologicznej (rozumienia procesu adaptacji pacjenta i jego rodziny do leczenia, opisu trudności w radzeniu sobie ze stresem, analizie zasobów wspierających w procesie leczenia) oraz planowania i wdrożenia działań interwencyjnych. Warsztaty superwizyjne prowadzone przez certyfikowanych psychoonkologów, umożliwią rozwijanie umiejętności budowania terapeutycznego kontaktu z pacjentem i jego rodziną. W trakcie praktyk Słuchacze w warunkach klinicznych, pod nadzorem certyfikowanego psychoonkologa, osobiście podejmą kontakt z osobą chorą onkologicznie i/lub członkiem jej rodziny, będą ćwiczyć zawodowe umiejętności diagnostyczno-interwencyjne.

Studia podyplomowe „Psychoonkologia w praktyce klinicznej” prowadzone są przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii UNICORN. Studia posiadają patronat Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów: Sobota od godz. 9.00 do 19.00, Niedziela od godz. 9.00 do 13.30. Praktyki kliniczne realizowane są w ciągu tygodnia (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 14.00) w wymiarze 41 godzin dydaktycznych. Szczegółowy harmonogram studiów oraz wszelkie zmiany dotyczące studiów są zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej MCKP UJ.
Materiały informacyjne dotyczące studiów podyplomowych Psychoonkologia w praktyce klinicznej m.in: harmonogram zajęć, program kształcenia, efekty kształcenia, plan studiów, sylabusy poszczególnych modułów.

1. Rejestracja na stronie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów Uniwersytetu Jagiellońskiego (ERK),

2. Podanie o przyjęcie na studia wydrukowane z indywidualnego konta ERK i podpisane przez kandydata,

3. Oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych, a w przypadku jego braku - oświadczenie o zobowiązaniu się kandydata do dostarczenia dokumentu w określonym czasie,

4. Jedna fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm bez nakrycia głowy na jasnym tle (zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych),

5. Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie MCKP UJ, lub przesłać pocztą. W przypadku, gdy dokumenty dostarczane są osobiście należy dostarczyć oryginały; w przypadku wysyłania dokumentów pocztą konieczne jest przesłanie kopii dokumentu tożsamości i dyplomu ukończenia studiów wyższych uwierzytelnionych notarialnie.

1. Wprowadzenie do psychoonkologii (12 godz.)

2. Medyczne aspekty choroby onkologicznej (18 godz.)

3. Psychologiczne aspekty choroby onkologicznej (18 godz.)

4. Modyfikacja zachowań zdrowotnych w chorobie onkologicznej (12 godz.)

5. Chory człowiek w rodzinie (12 godz.)

6. Psychoonkologia wieku rozwojowego (18 godz.)

7. Ból i zaburzenia psychiczne w chorobie onkologicznej (18 godz.)

8. Opieka paliatywna (12 godz.)

9. Jakość życia w chorobie i leczeniu onkologicznym (12 godz.)

10. Warsztaty superwizyjne ( 27 godz.)

11. Praktyki kliniczne ( 41 godz.)

dr hab. Barbara Bętkowska-Korpała
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Psychoonkologia w praktyce klinicznej.