Neurologopedia z elementami audiologii i foniatrii

Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,
Katedra i Klinika Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Katedra i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Zakład Neurolingwistyki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Neurologopedia z elementami audiologii i foniatrii
Obszar nauk humanistycznych
ul. Grzegórzecka 20, 31-531 Kraków
12/ 4332 766, 12/ 4332 767
poniedziałek-piątek w godz. 7:30 do 15:30
Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być absolwenci dowolnych studiów wyższych drugiego stopnia (lub jednolitych magisterski) posiadający kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu logopedy.

Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Po rekrutacji zakończonej wynikiem pozytywnym, warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest:

1. Zawarcie umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe.

2. Wniesienie opłaty za I semestr studiów.

od 06.04.2018 do 04.09.2018
październik 2018 r.

Studia mają na celu ukierunkowanie osób z przygotowaniem logopedycznym na neurologopedyczną rewalidację chorych z zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym. Pozwalają zdobyć kompetencje i sprawności niezbędne w procesie diagnozowania i terapii zaburzeń komunikacji językowej uwarunkowanych zmianami w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

Studia przygotowują do zawodu neurologopedy (kod: 229403), zgodnie, z którym logopeda wykonuje specjalistyczne badania neurologopedyczne, analizuje ich wyniki oraz dokonuje diagnozy osób z zaburzeniami mowy wynikającymi z uszkodzenia centralnego układu nerwowego; prowadzi rehabilitację i terapię pacjentów z zaburzeniami głosu, z chorobami psychicznymi, po udarach i innych wypadkach; prowadzi ćwiczenia usprawniające mowę w poradniach foniatrycznych, sanatoriach, szkołach i przedszkolach o profilach specjalnych.

Zajęcia teoretyczne będą się odbywały w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów. Zajęcia praktyczno-kliniczne w ramach modułu Praktyki naurologopedyczne będą realizowane w ciągu tygodnia w wymiarze 40 godzin dydaktycznych. Szczegółowy harmonogram zajęć oraz wszelkie informacje dotyczące studiów będą zamieszczane na stronie internetowej MCKP UJ.
Materiały informacyjne dotyczące studiów podyplomowych Neurologopedia z elementami audiologii i foniatrii m.in: harmonogram zajęć, program kształcenia, efekty kształcenia, plan studiów, sylabusy poszczególnych modułów.

Dokumenty wymagane od kandydata na studia podyplomowe:

a) poświadczona przez pracownika MCKP UJ kopia dyplomu ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

b) wypełniony kwestionariusz osobowy, według określonego wzoru,

c) podanie o przyjęcie na studia podyplomowe, a w przypadku studiów podyplomowych, na które rekrutacja prowadzona jest w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów – wydruk podania ERK,

d) jedna fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm (zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych),

e) inne dokumenty wymagane w postępowaniu rekrutacyjnym: poświadczona przez pracownika MCKP UJ kserokopia dokumentu potwierdzająca kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu logopedy tj. dyplom magisterskich studiów logopedycznych, dyplom magisterskich studiów ze specjalnością logopedyczną (filologia polska z logopedią).

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie MCKP UJ lub przesłać pocztą. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą konieczne jest przesłanie kopii: dokumentu tożsamości oraz dyplomu ukończenia studiów wyższych poświadczonych notarialnie za zgodność z oryginałem.

1.Neurolingwistyczne podstawy neurologopedii (46 godz.)

2.Wprowadzenie do neurologii (16 godz.)

3.Neurologiczne aspekty starzenia (18 godz.)

4.Neurologia (34 godz.)

5.Zaburzenia słuchu i równowagi (22 godz.)

6.Zaburzenia narządu głosu (20 godz.)

7. Dysfagia (16 godz.)

8.Praktyki neurologopedyczne (40 godz.)

9.Psychiatria w neurologopedii (38 godz.)

10.Seminarium dyplomowe (40 godz.)

11.Neurologopedia wieku dziecięcego (50 godz.)

12.Neurologopedia osób dorosłych (30 godz.)

dr hab. n. med. Jerzy Tomik
Świadectwa ukończenia studiów podyplomowych dwóch Uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego.