Medycyna ekstremalna i medycyna podróży

Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Medycyna ekstremalna i medycyna podróży
ul. Grzegórzecka 20, 31-531 Kraków
12/ 4332 766, 12/ 4332 767
poniedziałek-piątek w godz. 7:30 do 15:30

Słuchaczami studiów podyplomowych mogą być:

1. Lekarze,

2. Osoby z wyższym wykształceniem medycznym (co najmniej I stopnia w zakresie: pielęgniarstwa i położnictwa oraz ratownictwa medycznego).

Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Po rekrutacji zakończonej z wynikiem pozytywnym, warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest:

1. zawarcie umowy o warunkach odpłatności za studia podyplomowe

2. wniesienie opłaty za I semestr studiów.

od 01.03.2018 do 04.09.2018
październik 2018

Celem studiów jest przekazanie słuchaczom najnowszej wiedzy w zakresie szeroko pojętej medycyny ekstremalnej. Studia prezentują wielokierunkowe podejście do specyfiki, zagadnień związanych z medycznymi aspektami działalności człowieka w warunkach ekstremalnych.

Do poprowadzenia zajęć zaproszeni zostali wybitni specjaliści danej dziedziny z całego kraju. W ramach zajęć prowadzonych w wiodącym ośrodku akademickim słuchacze poznają podstawy wiedzy związane z:

- medycyną nurkową

- medycyną wysokogórską

- medycyną pustynną i polarną

- medycyną tropikalną i medycyną podróży

- medycyną ekspedycyjną

- medycyną katastrof

- medycyną konfliktów zbrojnych

- ratownictwem i ewakuacją

- oraz z medycyną sportową.

Zdobyta wiedza umożliwi słuchaczom wypracowanie standardów wielokierunkowego postępowania w zakresie działalności przed medycznej i medycznej w przypadku pacjentów podejmujących aktywność związaną z narażeniem na ekstremalne warunki.

Absolwenci uzyskają umiejętności umożliwiające m. in.:

- świadomy udział w kompleksowej opiece medycznej w zakresie działań związanych z pacjentem podejmującym działalność w warunkach ekstremalnych obejmujących m.in.: działalność w górach wysokich, nurkowanie, podróże w rejony tropikalne i polarne, działalność związaną z konfliktami zbrojnymi i zdarzeniami masowymi, a także wyczynowe uprawienie sportu,

- po zakończeniu kształcenia absolwent będzie potrafił zdefiniować oraz zaproponować możliwe rozwiązanie potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z działalnością człowieka w wybranych warunkach określonych jako ekstremalne.

Studia posiadają patronat Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Wysokogórskiego.

Zajęcia teoretyczne będą się odbywały w formie dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) lub jednodniowych sesji w wymiarze określonym w harmonogramie studiów. Zajęcia warsztatowe będą realizowane w oparciu o infrastrukturę zewnętrzną umożliwiającą realizację zajęć praktycznych określonych programem studiów podyplomowych. Szczegółowy harmonogram studiów oraz wszelkie informacje dotyczące studiów będą zamieszczane na stronie internetowej MCKP UJ.
Materiały informacyjne dotyczące studiów podyplomowych Medycyna ekstremalna i medycyna podróży m.in: harmonogram zajęć, program kształcenia, efekty kształcenia, plan studiów, sylabusy kształcenia poszczególnych modułów.

1. Wypełniony kwestionariusz osobowy na studia podyplomowe – załącznik do zarządzenia nr 105 Rektora UJ z dn. 9 października 2015 roku,

2. Podanie o przyjęcie na studia podyplomowe skierowane do kierownika naukowego studiów.

3. Oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych, a w przypadku jego braku - oświadczenie o zobowiązaniu się kandydata do dostarczenia dokumentu w określonym czasie.

4. Jedna fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm bez nakrycia głowy na jasnym tle (zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych).

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie MCKP UJ, lub przesłać pocztą. W przypadku, gdy dokumenty dostarczane są osobiście należy dostarczyć oryginały; w przypadku wysyłania dokumentów pocztą konieczne jest przesłanie kopii dokumentu tożsamości i dyplomu ukończenia studiów wyższych uwierzytelnionych notarialnie.

1. Medycyna nurkowa (38 godz.)

2. Medycyna wysokogórska (44)

3. Medycyna polarna i pustynna (16 godz.)

4. Medycyna tropikalna i medycyna podróży (21 godz.)

5. Medycyna ekspedycyjna (15 godz.)

6. Medycyna katastrof (12 godz.)

7. Medycyna konfliktów zbrojnych ( 34 godz.)

8. Ratownictwo i ewakuacja (22 godz.)

9. Medycyna sportowa (16 godz.)

dr hab. med. Piotr Major
Otrzymanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych Medycyna ekstremalna i medycyna podróży